Az edzés megkezdése

Írta Todd Tripp, a PullDoggies.com tulajdonosa

Fordította: Nádas Orsolya

Hogyan kezdd el felkészíteni a kutyádat kutyáknak megrendezett súlyhúzásra? A súlyhúzás egy szórakoztató és nagyon élvezetes módja a kutyáddal való versenyzésnek és gyakorlásnak.

Van néhány alapveto dolog, amivel felkészítheted a kutyádat ahhoz, hogy késobb jó húzókutya váljék belole. Én nagyon fiatal korban – 12-16 hetesen – szeretem elkezdeni a hámhoz való szoktatást kutyáimmal. Ilyenkor nem csinálunk egyebet, csak ráadjuk a hámot, játszunk vele, hagyjuk viselni, megszokni az érzést neki. Már egészen kicsi hámokat is lehet venni igen olcsón. Ez egy nagyon jó módszer arra, hogy lendületbe jöjjön, de még ne dolgozzon. Ez a módszer akkor is tökéletes, ha már egy felnott kutyádat szeretnéd megismertetni az új súlyhúzó hámjával.

Ha a kölyök/kutya már kényelmesen viseli a hámot, el lehet kezdeni húzatni vele valamit, aminek csak nagyon könnyu a súlya azért, hogy megszokja magát a húzást, és hogy kezdjen benne kialakulni a gondolat arról, hogy mirol is lesz szó.

Ezután húzathatsz vele egy muanyag flakont (2 literes) félig kavicsokkal megtöltve, a hámhoz erosítve egy 15-20 láb hosszú kötéllel. Mindig legyen póráz a kutyádon. Csak hagyd sétálni, és hagyd hozzászokni a húzás érzéséhez és a hanghoz, amit kiad a háta mögött a kavicsokkal megtöltött flakon. Ha a kölyök/kutya támad vagy riadt lesz a flakontól, akkor vedd hosszabbra a kötelet, így a flakon hangja halkabb lesz és messzebbre is kerül a kutyától.

Ha a kutyád már tudja viselni a hámot, és már jól érzi magát benne, eljött az ideje a komoly munkának. Szükséged lesz egy minoségi hámra és nyakörvre. Én a Slipless nyakörveket szeretem, ebben a kutya jól tud összpontosítani, nem csúszik le róla, de lazítható és húzás közben engedi levegohöz jutni a kutyát benne. Mindig figyelj arra, hogy a kutyád pórázon legyen. Egy jól képzett kutyát sem árt pórázon tartani kocsival történo edzés esetén.

Ha a kutya eléri a kb. 6 hónapos kort vagy egy idosebb kutyával kezdesz el húzni, és már kényelmesen viseli a hámot, és már húzza a flakont vagy valamilyen ténylegesen könnyu súlyt, a kutyát 20-30 yardon keresztül hagyd sétálni egy könnyu vontatólánccal vagy egy kis szánkóval. Eközben biztasd a „húzd” vagy „dolgozzál” vezényszavakkal, ha azt akarod a kutyáddal megértetni, hogy húzzon. Sétáltasd, ha meg akar állni, akkor utasítsd rendre egy húzással a pórázon és sétáltasd még egy kicsit, majd engedd, hogy álljon meg. Lassú legyen a tempód, ez segíteni fog abban, ahogy a kutya kényelmesen érezze majd magát, ha nehéz súlyokat húz a versenyeken. Ez alatt az ido alatt teszed azt, amit úgy hívunk, „tanítod a kutyád”, amikor megismerheted a kutyád erosségeit. A legfontosabb dolog, hogy soha ne hajtsd vereségbe a kutyádat, soha ne hagyd a kutyát veszíteni, és soha ne adj neki nagyobb súlyt, mint amennyit elbír. Azt is megfigyelheted ebben az idoszakban, mi az, ami a kutyádat a legjobban érdekli a húzásban. Tegyél vele nagy sétákat könnyu súllyal a fentiekben leírtak szerint, folyamatosan ismételgetve neki a vezényszavakat, és ne engedd megállni csak ha te kéred meg rá. Mindig dicsérd meg ha parancsra megáll vagy ha húz, jutalmazhatod ha számodra úgy kényelmes kajával vagy játékkal. Ennek viszont van egy hátulütoje. Kajával és játékkal történo motiválásnál mindig ezt fogja keresni/várni a kutya, viszont versenyeken sem a kaja sem a játékkal történo motiválás nem megengedett. Amit én szoktam csinálni az az, hogy akkor adok neki kaja vagy játék jutalmat a munkáért, ha már lenyomtunk egy 45 perc és 1 óra idotartam közötti edzést. Játszunk egy kicsit, jól megdögönyözöm és megkapják az egyik napi etetést. Csináljatok végig egy eredményes hetet mielott egy következo szakaszba átlépnétek. Mindig gyozodj meg róla, hogy a dolgokat lassan csináljátok és ne sürgesd a kutyát, azt akarjuk hogy a kutya hosszú távon legyen eredményes. Biztos legyél afelol, hogy mindig pórázon csináljátok végig az edzést, és hogy a kutyád kelloképpen összpontosítson a feladatra.

Ha a kutya megérti mi a dolga, elkezdheted súllyal húzatni, fokozatosan, csak néhány kilóval, minden másnap. Biztos legyél abban, hogy a kutyád teljesen tisztában van húzási vezényszavakkal, és valóban kényelmesen érzi magát húzás közben mielott elkezdenéd a súlyok hozzáadásának folyamatát. Azt kell elérned, hogy a kutyát lassan építsd fel úgy, hogy el tudja húzni a saját súlyát, vagy egy növésben lévo kutyánál fokozatosan kell a súlyokat növelni ahogy a kutya növekszik. Ha a kutyád már tudja a saját súlyával megegyezo súlyt húzni 20-30 yardon át egy órán keresztül , elkezdheted húzatni nagyobb súlyokkal rövid ciklusokban. Ezen a ponton rövidebb távolságokat tesztek meg, 20-30 láb távolságot egy idoben. Ezeket a rövidebb, lassú húzásokat csak néhány alkalommal ismételjétek meg egy héten belül. Gyozodj meg róla, hogy a kutyád élvezetbol végzi a feladatát. Folytasd vele az alap parancsokat, akkor hagyd a kutyádat dolgozni, amikor te akarod hogy dolgozzon. Ismételgesd a húzásokat, adj neki szüneteket és hagyd ot levegohöz jutni. A megismételt húzások egy óráig tartsanak kb. minden edzésnél. Mindig biztos legyél afelol, hogy amikor befejezitek a gyakorlatokat, mindig pozitív eredménnyel zárjatok. Gyozodj meg róla, hogy a dolgokat lassan csináljátok, és nem sürgeted a kutyád.

Ha minden másnap dolgozol a kutyáddal, az jó módszer arra, hogy biztosíts egy jó gyakorlati ütemtervet a kutyádnak. Minden másnap csináltatsz vele hosszú húzásokat kontra rövid húzásokkal. Oda-vissza váltogatva segít játékként felfogatni a munkát a kutyáddal. Koncentrálj arra, hogy a kutyának mindig öröme legyen abban, amit csinál. Ez az egyik legfontosabb dolog mindenek felett. Ha a kutyád élvezi a gyakorlást, akkor élvezni fogja a kemény munkát is. A hosszú, lassú húzással az állóképességét építed fel, a rövid húzásokkal az izomtömegét építed és az erejét. Ha a kutyád már jól elhúzza a saját testtömegének 1 ½-szeresét, akkor készen áll a kocsival történo súlyhúzásra.

Elindítani a kutyádat súlyhúzó kocsival

Amikor elkezded a kocsival történo súlyhúzást, szükséged lesz egy másik emberre, aki a fékezo ember szerepét fogja ellátni. O fogja megállítani a kocsit, hogy megakadályozza, hogy a kocsi a kutyád hátába rohanjon amikor befejezi a húzást. Súlyhúzó kocsit tudsz készen venni de tudsz készíteni is.

Az elso néhány alkalommal hagyd a kutyádat üresen húzni a kocsit hogy legyen fogalma arról, mit is vársz el majd tole. Olyan kutya esetében, aki még nem húzott kocsit a gyakorlati idoszak folyamán hagyd a pórázt a kutya nyakában, így könnyebben tudod korrigálni ha megáll vagy ki akar menni a versenypályáról. Csak olyan kutyákról vedd le pórázt, aki már jó képzett súlyhúzó, de ekkor is légy nagyon óvatos. Rakj egy könnyu súly mennyiséget a kocsira, ha úgy érzed hogy a kutyád készen áll. Ha a kutyádon látod hogy túl izgatott a kocsitól, szólj a fékezo embernek, hogy lassítsa kicsit, így kevésbé lesz hangos. Ha végigcsináltad az alap lépéseket a kutyáddal a kezdetekkor, akkor nem zavarhatja a kutyádat a zaj. Mindig gyozodj meg arról, hogy a súlynövelést fokozatosan csinálod, és mindig hagyd a kutyád nyerni. Ne tegyél fel túl nagy mennyiségu súlyt, és ne terheld a kutyádat le már a gyakorlás elején. Ahogy meglátod hogy a kutyád elkezd dolgozni és húzza a súlyt, hagyd megtenni pár kört ezzel a súllyal. 2-3 kör után vegyél vissza a súlyokból, hagyd a kutyádat ismét pár kört tenni a kocsival, majd fejezd be aznapra az edzést.

 Weight Pull Training

írta: South Block 

Egy kutya súlyhúzásra történo felkészítése sok idot, türelmet és munkát igényel. Egyenes leszek, ha lusta vagy, és nem szeretsz dolgozni a kutyáiddal, akkor ez nem a te sportod lesz. Van néhány kulcs fontosságú elem ahhoz, hogy egy kiváló súlyhúzó kutyád legyen; egészség és táplálás: ahhoz hogy top súlyhúzó kutyád legyen, a legjobb formáját kell elérni, ami belole kihozható. 

Akár ADBA, AADR vagy IWPA versenyekrol beszélünk, mindenhol súlycsoportok alapján csoportosítanak. Ezért a kutyádnak olyan szikárnak kell lennie amennyire csak lehet, nem kövérnek, de nem is csont soványnak. Használj Bio Spot-ot vagy Frontline-t a bolhák és a kullancsok ellen, és jó féregtelenítési programot alkalmazz. Ha a kutyádban kullancs, bolha, féreg vagy bármilyen parazita van, nem lesz tökéletes a vörös vér áramlása, amire nagy szüksége van az oxigén szállítására. Naponta legalább kétszer etesd meg rendes kajával, munka után pedig jutalmazd jutalomfalattal, így a testét jó állapotban tudod tartani. Az étel mennyisége nohet az edzés elore haladtával, függoen attól hogy éppen milyen fázisban vagytok, és hogy mivel etetsz. 

Felszerelés: Szükséged lesz egy igazi súlyhúzó hámra, nem csak egy akármilyenre. Ezeknek általában egy X alakban fogják a mellkas részt, szabadon hagyva a vállakat és a lábakat. Ne használj olyan hámot, ami fogja a vállakat, mert a kutyád abban nem tudja rendesen kinyújtani a lábát elore. Szükséged lesz kb. 3 db 15-20 láb hosszú láncra, - kelloképpen nehéz, de nem gigantikus, farönk szélességu lánc - 2 forgókampóra és négy kapocsra, amihez a súlyokat adod majd. A súlyok lehetnek különbözo nagyságúak 5-25 lbs darabja. Esetleg fontold meg valamilyen szán vagy kocsi beszerzését is, hogy a kutyáddal meg tudd ismertetni, hogy is muködik a kocsi húzása. 

Edzés: Mindig kösd le a figyelmét edzés közben. Gyakoroljatok minél több helyen, szántóföldön, udvaron, parkban..stb. ahol csak van erre hely. Eloször add rá a kutyádra a hámot és kösd rá a láncot (természetesen a forgókampóval). Menj egy pár láb hosszan elotte (a távolságot majd adja a rendszeres edzés) és hívd magadhoz. Valószínuleg o meg fog fordulni a hámban, hogy megnézze a hámot/láncot zavarodottságában az új helyzettol. Csak folytasd a magadhoz hívást, esetleg vess be egy kis jutalomfalatot motivációként, vagy motiváld valami játékkal, ha erre van szükség. Ha ennek ellenére sem sikerül kizökkentened a zavarodottságából, ragadd meg a hámját a vállánál, hívd, és ezzel egy idoben told elore. 

Mindig ugyanazt a behívást, vagy parancsot alkalmazd az egész program alatt. Csak ismételd, ismételd, ismételd. Olyan parancsszót alkalmazhatsz, amit csak akarsz, ezt társíthatod különféle testbeszéddel is mint taps, ujjcsettintés..stb. Legyen rövid és egyszeru a vezényszó, mint pl: gyerünk, gyerünk, gyerünk vagy húzd, húzd, húzd. Csak akkor álljatok meg, ha ténylegesen eljön a pihenés ideje. El sem tudom neked mondani, hogy mennyi ember vesztett el versenyt csak azért, mert a kutyája ido elott megállt, és aztán nem tudott újra megindulni. Eleinte csak néhány láb hosszan húzasd a kutyád. Ha végzett a feladattal jutalmazd meg, dícsérd meg, ölelgesd, szeretgesd. Tudasd vele, hogy amit csinált, azt jól csinálta. Ha megindul, csak hagyd menni. Ne felejts el mindig elotte állni, sétáljatok oda-vissza, nézz mindig vissza rá, és hívd magadhoz folyamatosan. 

Ha a kutya tovább akar menni, de már nem is rád figyel, azonnal állítsd meg. A kutyádnak folyamatosan rád kell figyelnie várva a következo utasításod. Ha a kutyát általában nem veszed ki a kennelbol vagy veszed le láncról, mostantól többet kell vele sétánod, megismertetned a helyekkel ahol edzeni fogtok. Vannak kutyák akik egy nap alatt tanulnak meg 1-1 utasítást, vannak kutyák akik hetek alatt. Néha egy kutyára több idot kell áldozni, hogy rájöjjön mit is vársz el tole, ez függ az érdeklodésétol illetve az intelligencia szintjétol. Nem tudod ráeroltetni a kutyára hogy húzzon, azt kell elérned nála, hogy akarjon húzni, csak így lehettek sikeresek. 

Edzés közben ha leáll szaglászni, nézelodni, vagy csak simán elterelodik a figyelme, csettints az ujjaddal, ütögesd meg a földet, tapsolj, vagy alkalmazz bármit, amivel vissza tudod terelni a figyelmét magadra. Ez nagyon fontos. Rengeteg zavaró tényezovel szembesülhettek súlyhúzás közben a jövoben. Ez is egy lehetoség egy olyan utasítás megtanítására vele, ami majd növelni tudja a súlyhúzó teljesítményét. Ha ismét rád figyel, hívd magadhoz hangosabban, verd a földet, dobogj a lábaddal.stb. Mindig ugyanazt a parancsot alkalmazd, miközben tanítod ezt neki. 

Addig gyakoroljatok, míg képes lesz futni is a lánccal a nyakában, és fokozatosan kapcsold hozzá a többi láncot is összhangban a sebességével. 

Észre fogod venni, hogy elkezdi leereszteni a fejét, és megemeli a vállait miközben a harmadik láncot húzza. Ha már jó sebességgel húzza a mind a három láncot, az remek, eljött az ideje hogy ténylegesen elkezdjünk edzeni a húzásra. Ha még nem, adj neki idot, a kutyád a saját tempójában hagy dolgozzon. Türelemmel és idovel a kutyád eléri, amit vársz tole. Csak ne mondj le róla. Minden másnap dolgozz a kutyáddal onnantól kezdve, hogy elkezdesz súlyokat pakolni mögé. 

Szüksége lesz pihenésre. Masszírozd át mindenhol legalább 10-15 percen keresztül, de leginkább a lábait, vállait, combjait. Ha a lábait maga alá rántja, vagy visszahúzza, akkor túl erosen masszírozod. 

Eleinte csak egyszeru súlyokat pakolj az elso lánc végére, illetve a második lánc elejére. Bizonyosodj meg afelol, hogy nem nehezek a súlyok, kb. 5-10 lbs súlyúak legyenek. Ha már könnyedén szalad a súllyal maga mögött, akkor pakolj fel még egyet a második és a harmadik lánc közé, ismét 5-10 lbs súlyút. Ha már ezekkel a súlyokkal is könnyedén fut, tegyél rá egy ugyanilyen súlyt a harmadik lánc végére is. Ha már ezzel is fut, elkezdheted a súlyokat egyesével, fokozatosan növelni 5 lbs-ként. 

Ezt több hét folyamatos, fokozatos munkával tudod elérni nála, illetve akkor hamarabb, ha egy nagyon eros kutyád van. A célja a hosszú láncokon lévo súlyoknak az, hogy megtanítsa a kutyát, hogy a fejét hajtsa le, a vállaival húzzon, és hogy nyújtsa ki a lábait. Ahogy edzetek, ezt mind észre is fogod venni a kutyádon, és szépen fokozatosan tudtok egyre több súlyt elhúzni ahogy kell. 

Most lépjünk kicsit vissza. Ha már megtanítottad neki az utasításokat, amikre szükségetek lesz, mint pl.: hogy húzzon, hogy álljon meg, hogy figyeljen rád, hogy növelje a húzó erejét, kezdjetek dolgozni, ero és sprint edzéseket tartani. Az ero edzések alatt azt értem, mikor már elhúzza a láncokat a súlyokkal legalább 15 percen keresztül. 

15 percenként mindenképp tartsatok pihenot, jól dörzsöld át, és jutalmazd meg. Ezután újra kezdhetitek. Minden egyes napi munkafolyamat csak rajtad és a kutyádon múlik. Ne akard túlhajtani sem a kutyád, csak mindig kicsivel többet akarj tole mint amit elozo alkalommal már sikeresen teljesített. 

Sprint tréning alatt azt értem, amikor csak 20 láb hosszan engeded húzni, majd megállsz. Aztán ismét 20 láb hosszan húzatod, és megállsz, majd újra, és újra, és újra; stb. Ez nagyon fontos. El sem tudom mondani, hány embernek kellett feladnia a versenyt a 8-9. húzás után, csak azért mert a kutyája elfáradt. Ebben az edzési fázisban van az ideje annak, hogy használd a kocsit, szánt, stb.. vagy csak simán duplájára hajtsd meg a láncot úgy, hogy ne haladja meg a 18 láb hosszúságot. 

Tippek: 1.. Ha nagyon meleg van, a húzások között az árnyékban pihentesd a kutyád. Legyen nálad egy üveg AMP (a Mountain Dew terméke) vagy egyéb magas koffein tartalmú ital (jéggel) amivel segítheted a kutyád a következo kör elott. Ténylegesen nem megitatni kell a kutyád vele, csak egy kortyot adj neki hogy kicsit lehutse, és kis energiát adjon neki. 2., Tartsd a kutyád ketrecben vagy kennelben minimum egy nappal a verseny elott, hagy pihenje ki magát. Legalább három nappal a verseny elott már ne edz a kutyáddal. 3., Mikor masszírozod, kiváltképp egy megerolteto, kemény meló után, használj ló kötést, amit gyulladt izmokra használnak. Egy megrándult izom minimum 2 hétre megállíthatja a munkátokat. 4., Ha a kutyád nehezen barátkozik meg a hámmal, egyszeruen csak hagyd rajta, hagy viselje otthon addig, míg el nem fogadja azt. Ezt onnantól kezdve ne engedd neki, hogy megbarátkozott vele. Azt szeretnéd, hogy egy komoly húzókutya váljék belole, akkor ugyanis már csak akkor kerüljön fel a kutyára a hám, ha eljön a húzás ideje.

Make a Free Website with Yola.